News

 
Jak bude vypadat letní pobyt v Jeseníkách?

30. 4. 2020

Letošní léto bude pravděpodobně bez vln, a tak zde máme několik „surfových pobytů“ v Česku. Na to, jak tento koncept vznikl, jsme se zeptali Otmara Olivy, kterému každý říká Otík.

Ahoj Otíku, ty jsi stále na Srí Lance…

Ano, nakonec jsem zůstal déle na Srí Lance. Kvůli situaci nám konec sezóny moc dobře nevyšel. Poslední lidi nám odvezl vládní repatriační speciál asi o měsíc dříve, než sezóna měla skončit. Zůstali jsme tady jen ve třech lidech, a čas využíváme k tomu, že náš Sea You House upravujeme, malujeme a vylepšujeme na další sezónu. Do toho ale samozřejmě sledujeme situaci ve světě, pracujeme, vyřizujeme storna pobytů a všechny ty nepříjemné věci, co nikdo z nás nečekal, že přijdou. Jak se vše vyvíjelo, tak nám bylo čím dal jasnější, že s létem ve Francii a ve Španělsku to asi letos moc růžově nevypadá… I když v to pořád doufáme…

Jasně, proto přišel Surf-Trip s řešením na tohle léto. Vznikly letní pobyty Surf-tripu: In Waves We Trust.

S názvem “In Waves We Trust” přišla Léňa, a původně to měl být pouze desing na trička, které teď vyrábíme jako reakci na pandemii. Postupně nám ale došlo, že to může znamenat mnohem více než jen nápis na speciální edici triček. Prostě tu víru ve vlny – kterou má každý surfař – jsme přeměnili v koncept letních pobytů, které budou v Česku.

Myslíš, že se letos za surfováním za hranice opravdu nepodíváme?

To nevím, ta situace se pořád mění. Podle toho, jaké je mínění společnosti, tak to politici obrací, jak se jim to hodí. Myslím ale, že i když nás vláda ČR pustí ven, tak nás zase nemusí přijmout vlády Francie nebo Španělska. Je tam prostě řada neznámých a nikdo nic nedokáže zaručit. Navíc, i když nás pustí, tak řada lidí raději nikam nepojede, protože vycestovat bude znamenat podrobit se celé řadě dalších následných omezení. Naše letní pobyty jsme zatím nezrušili a v podstatě pracujeme, jako by byly. Ale záruku nám nikdo nedá. Můj osobní názor je, že bez komplikací proběhme až v září ve Francii.

Tak uvidíme… A co tedy ty letní pobyty? Řekni nám k tomu víc.

Tato sezóna Surf-Tripu, která je v pořadí už 14tá, měla přinést řadu inovací, především do pobytu ve Francii, kde jsme rozvinuli náš koncept Surfové Akademie i do klasických kempů v Hossegoru. Mimo výuku surfování jsme se chtěli zaměřit na věci, co jsme zkoušeli okrajově zapojit dříve, a to skejtování v bazénu, pumptrack a suchou surfovou přípravu. Když jsme ale u oceánu, tak to surfování je prostě primární aktivita, a vše ostatní jde většinou stranou. Což je velká škoda, protože umění se správně rozcvičit, nebo dělat kompenzační cvičení je velmi důležité, ale jak všichni vidí oceán, tak chtějí co nejdříve do vody… Anebo když probíráme nějakou teorii, všichni také následnou únavou pomalu odpadávají nebo se rozjede nějaká party. Takže tento letní pobyt je tedy úplně vše, co by mělo být zahrnuto v tom, aby člověk něco o surfování věděl a dále se mohl rozvíjet. A to třeba právě správnou technikou pádlování nebo tím, že se naučí doplňující cviky, které jsou vhodné právě pro něj. To vidím i na sobě. Měl jsem úraz, zánět v ramenu, vůbec jsem nepohnul s rukou a super hrdina Jakub Prášil z Remedy Fitness (DOPORUČUJI!!) mi sestavil sérii kompenzačních cviků, díky kterým jsem to rozhýbal a pár měsíců na to dokonce vyhrál Mistrovství České Republiky v surfování :) . Je ale fakt, že musím cvičit každé ráno, jinak to jde do kytek. Surfování je úplně super, ale důležité vědět co a jak kompenzovat a jak to dělat správně, pokud teda nějaký progress člověk chce.

>>>Chceš se dozvědět více o ceánu, poznat nové lidi a užít si léto? Přihlas se už teď!<<<

Jak bude pobyt vypadat?

Jak jsem říkal „surfový“ pobyt v Česku bude rozvíjet to, co by měl každý surfař znát. Je to ale i pro ty, kdo chtějí se surfováním začít. Tím, že tam nebude přítomný ten nejrušivější element – vlny v oceánu – tak se můžeme na vše velmi podrobně zaměřit. Hlavní náplň pobytu vychází z velmi populárního konceptu, co děláme ve Francii, a sice Surf-Trip Akademie. Tento pobyt bude postavený dost podobně. Bude zde řada workshopů o zacházení se surfem, jak se o něj starat, přednášky na jednotlivé témata, a také kurz první pomoci. Dále zde budou základní tři fyzické aktivity a to pádlování na surfu, které je velmi důležité, technika je prostě základ.

Dále cvičení a kompenzace, kterou bude mít na starosti profesionální trenér kalisteniky a gymnasta Pavel Oliva. Mimo něj tam budeme tři surfový ISA instruktoři. Mimo mě Lenka Sedlářová, která je také mistryní ČR v surfování, a instruktor Martin Špatenka. To je dohromady více jak 30 let zkušeností se surfováním po celém světě. Lokaci jsme zvolili záměrně, protože v blízkosti je několik ideálních skateparků s bazénem a rádiusů, kde budeme pilovat správnou techniku pohybu na surfu pomocí jízdy na surfskatech. Tohle děláme i v rámci naší surfové akademie a víme, že i ten, kdo nikdy na skejtu nebo longboardunejezdil, je během prvního dne schopný si osvojit slušné základy a zbavit se strachu. Na některém pobytu se objeví také expert na „surfskejtování“ Pavel Hanuš, který vysvětlí, jaké jsou rozdíly v jednotlivých systémech těchto skejtů.

Co to pádlování?  To je fakt tak důležité?

Je to nejdůležitější část surfování :) na mém osobním příkladu.. Když mě v začátcích Surf-Tripu surfování chytlo, tak jsem celé jedno léto každý volný den chodil pádlovat k nám na rybník. Všichni na mě koukali jak na blázna… Každý ví, jak je pádlování namáhavé, a proto mě velmi překvapilo, když jsem už po pár dnech cítil ohromný posun. Léto jsem končil tak, že jsem pádloval třeba i 45 minut vkuse, střídal tempo a na zápěstí jsem měl kilové závaží. V září jsem pak jel do Francie k oceánu a byl to úlet, můj progress v surfování šel neuvěřitelně rychle nahoru. Ale to je logické. Čím více máš napádlováno, tím více můžeš chytit vln, a tím více máš pokusů si nějakou vlnu odjet a něco na ní zkoušet.

To dává smysl. Takže po takovém „letním surfovém“ pobytu v ČR jsem ready na surfový progress v oceánu. Závěrem, jak bys ve stručnosti popsal jeden den na tom pobytu?

Ráno po rychlém ranním protažení a snídani byste si zajezdili na surfskatu ve skatovém bazénu, kde se betonové vlny lámou celý den a každý tak mohl řádně procvičit techniku zatáčení a přenášení váhy. Po obědě by se na jógamatce, po pár kompenzačních cvicích, uvolnili ztuhlá ramena a zrelaxovali své tělo na podvečerní pádlovací session na jezeru. V rámci večerní přednášky a workshopu bychom zjistili, jak fungují předpovědi vln a počasí a jaké surfové prkno si vybrat. Následně u surfového filmu by se pomalu rozjel decentní večírek. Myslím, že po takovém pobytu budete všichni opravdu ready a jediné co je u oceánu překvapí, bude, že voda je v něm slaná :) .blog comments powered by Disqus