News

 
Jak využít surfskate k surfování?

4. 5. 2020

Poslední roky jsme na pobytech Surf-trip ve Francii stále více zapojovali doplňkovou aktivitu, a to ježdění na surfskatech ať už na pumptracku nebo v bowlu. V letošní sezóně to mělo být nedílnou součástí pobytů v rámci programu „více surf“. Bohužel s pobytem ve Francii to moc dobře nevypadá, a tak jsme připravili Letní „surfové“ pobyty v Česku, kde bude právě výuka ježdění na Surfskatech zásadní. Na léto jsme tedy přikoupili další prkna na skejtování a poprosili Pavla Hanuše, aby vám tréninky a ježdění na surfskatu více přiblížil.

Ahoj Pavle, díky že nám odpovíš na pár otázek :) Jsi docela známý v okruhu lidí z Pražského Serfového Klubu, a známe tě jako distributora SurfSkatu… Je to tak?

Ahoj, nevím, jestli známý, ale určitě se snažím být aktivní v rámci klubu, protože to, co kluci dělají, mi dává velký smysl. Sám už pár let surfuji a hledal jsem k tomu nějakou možnost, jak trénovat i když nejsem u oceánu. Jsem docela velkým fanouškem Jamieho O´Briena a když se na jeho youtube kanále poprvé objevil SurfSkate SwellTech, tak bylo rozhodnuto. Shodou okolností jsem nekoupil jen jeden pro sebe, ale rovnou se dohodl na zastupování SurfSkate Industries LLC pro část východní Evropy :)

Ok, díky za upřesnění. Co se týká tady té „surfskatové“ technologie, tak to je docela boom poslední roky, ne? Já to poprvé viděl myslím, že před 5 lety u značky „Carver“ ale od té doby to šlo hodně rychle dopředu.

Boom je teď obrovský a vzniká i spousta nových značek. Carver technologie tu opravdu byla jako jedna z prvních a jejich pákový systém dodnes kopírují všechny ostatní výrobci (bohužel pro ně v té době podcenili patent). Nevýhoda aktuálního boomu je, že není dobře kontrolovaný a zákazníkům se nikdo moc nevěnuje. Tím myslím následný servis a hlavně správnou techniku ježdění: špatný stance, proti-rotace, pasivní horní polovina těla atd. Na tomto je potřeba pracovat hned od začátku, protože se veškeré špatné návyky těžce opravují.

Jaké jsou tedy ty rozdíly? Nechci, abys vychvaloval „svou“ značku, ale beru tě jako člověka, co se v tom vyzná… :)

Pokusím se být co nejvíce objektivní, aby si každý mohl udělat základní přehled. V dnešní době existují 3 typy technologií surfskatu. Když mluvíme o technologii, tak se bavíme hlavně o předním trucku, jehož cílem je co nejvíce simulovat volný pohyb stejně jako je to na surfu.

První typ: Za ten považuji hodně povolený longboard/cruiser, který konkrétní výrobce nazve surfskatem. Tento typ bude hodně zatáčet a s trochu větším úsilím na něm půjde i pumpovat. Na trénink bych to ale nedoporučoval. Každopádně jízda na nich bude určitě zábavnější než na klasickém longboardu nebo cruiseru. Na druhou stranu když si svůj aktuální board hodně povolíte nebo koupíte měkčí bushingy, tak máte stejné vlastnosti.

Druhý typ: Pákový systém vycházející z původního konceptu značky Carver. To jsou prakticky skoro všechny surfskaty na trhu, kteří více či méně tuto pákovou technologii upravují. Tady je potřeba si dávat pozor jestli úprava systému byla tím správným směrem a surfskate bude mít ty správné vlastnosti pro trénink. Na trénink je to určitě vhodný tento typ surfskate, ale je potřeba si dávat větší pozor na možné chyby v jízdě, které technologie dovoluje.

Třetí typ: SwellTech je systém postavený na 2 nezávislých osách, který je patentovaný a má ho tedy jediný výrobce. U první generace měla tato technologie problém s až moc velkou volností pohybu. Začínající jezdci měli problém se stabilitou, ale pro zkušenější surfaře to bylo ideální. Tento problém se vyřešil a v nových generacích je to systém vhodný i pro úplné začátečníky. Jeho velkou výhodu vidím v tom, že pokud pohyby děláte špatně tak surfskate skoro nefunguje. To znamená, že vás sám nutí trénovat pouze správnou technikou.

Co tedy surfskate a úplní začátečníci? Co bys jim doporučil? Napřed se rozjezdit na longboardu? Anebo rovnou zkoušet na tomto?

Začátečníci mohou jít bez obav rovnou na surfskate. Rozhodně bych doporučil, aby k sobě měli někoho zkušenějšího. Ne z obavy, že by nezvládli jezdit, ale aby od začátku jezdili správně. Jak jsem popisoval, tak špatné zlozvyky se poté hodně dlouho přeučují. A cílem surfskatu je se naučit jednotlivé pohyby a manévry správně, tak abychom je poté na surfu dělali skoro automaticky a nemuseli nad tím přemýšlet. Moje druhé doporučení je natáčet se na mobil a dělat si videocoaching v průběhu ježdění.

Za jak dlouho je člověk, který na tom nikdy nejezdil, schopný se nějak zhoupnout v rádiusu?

Rád jako trenér postupuji metodicky, takže dokud jezdec neovládne základy, tak ho nerad pouštím do bowlu. Každopádně mám i praktické příklady, kdy jsme hned první jízdy šli na rádiusy a do hodiny byla konkrétní holčina schopná si odjet kolečko bezpečně nízko v bowlu. Pak už jen jízdu zlepšujeme a hledáme společně nové stopy jak bowl projet.

>>>Chceš se dozvědět více o ceánu, poznat nové lidi a užít si léto? Přihlas se už teď!<<<

Já osobně se docela bojím padat, když tam není voda. Co by mohlo být takový dalším doplňkovým vybavením na skejtu k tomu, abych se tolik nebál?

S padáním to mám stejně, takže ti úplně rozumím, ale surfskate je z mých zkušeností bezpečnější než třeba klasický skate. I přesto jednu z prvních věcí co začínající jezdce učíme je dobře a bezpečně padat. Každopádně bych chrániče (kolena, zápěstí a helma) všem doporučoval, tím nikdo nic nezkazí☺ 

A závěrem – myslíš, že tento systém je pro nás vnitrozemské surfaře opravdu dobrý? Má smysl do toho šlapat? Jak to jako surfař začátečník využiji?

Surfskate není pomůcka a výmysl jen pro vnitrozemské surfaře, využívají ho i surfové kluby jako součást tréninku. Když se chceš něco naučit, tak musíš trénovat, to platí obecně. SurfSkate ti umožní konkrétní pohyb opakovat tisíckrát, máš na to čas a můžeš opravit chyby. A je jedno jestli řešíme základní zatáčky nebo pokročilejší manévry jako jsou cutback atd. Takže moje odpověď je, že to jednoznačně smysl dává. Ve vlnách se toho ve skutečnosti děje tolik, že potřebujeme mít pohyby co nejvíc zautomatizované (svalová paměť) a k tomu nám právě pomůže surfskate. 

Super, tak v létě to nacvičíme, a u oceánu to půjde samo :) Díky za rozhovor a doufám, že si v létě najdeš čas, a na nějakém z našich letních surfových pobytech v Česku, se ukážeš. Budeme se těšit.


V rámci Letních pobytů v Česku – vás čeká každodenní skejtování nejen v bowlu, ale také na pumtracku, a nebo mírných rádiusech pro začátečníky. Přihlásit se můžete právě teď zde 
blog comments powered by Disqus