News

 
Letní surfová příprava v Jeseníkách

4. 5. 2020

Nedílnou součástí letních pobytů bude kladen důraz na kompenzační cvičení a celkovou tělesnou průpravu. O tom, jak to bude probíhat, a co je důležité, se rozpovídal profesionální trenér, který se zaměřuje na kalisteniku a sportovní medicínu, Pavel Oliva.

Ahoj Pavle, v lednu jsi začal vést Surf-Trip Surfovu přípravu, jenže po třech měsících to bylo přerušeno situací kolem pandemie corona viru. Jak alespoň ty tři měsíce hodnotíš?

Bylo to senzační - obrovské nadšení a nezlomnost u všech příchozích klientů. Většina se dokonce držela hesla “Kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti” :). Líbila se mi i rozmanitost klientů - stejně jako v surfingu, věk nehrál roli a atmosféra byla vždy maximálně přátelská.

Tato surfová příprava vedla hlavně k tomu, aby připravila lidi na nový koncept pobytů Surf-Tripu ve Francii. Tyto pobyty měli být doplněny právě o kompenzační cvičení a skejty. Bohužel letos se k oceánu asi nepodíváme. Nebo jak si myslíš že to dopadne?

Věřím, že Evropa se za pár měsíců uklidní a zase budeme brázdit Atlantik. Ať tak nebo tak, surfová příprava, cvičení a surfskates, to je trénink, který dříve nebo později v oceánu zúročí každý.

Každopádně koncept letních pobytů In Waves We Trust, je rozvinutí surfové přípravy, jak se to na to těšíš? Co si myslíš, že člověk bude schopný za ten týden do sebe dostat?

Jasně, za týden je možné naučit se spoustu věcí…. Položit základní kameny správné přípravě důležitých svalových skupin, stretchingu a mobilitě.  Ať už jde o pobyt tady nebo u oceánu. Myslím, že nejdůležitější je poslouchat svoje tělo. Surfing je natolik komplexní sport, že tělo přípravu potřebuje. A té si klienti užijí fůru - moc se na to těším!

>>>Chceš se dozvědět více o oceánu, poznat nové lidi a užít si léto? Přihlas se už teď!<<<

Na těchto pobytech budeš mít na starosti především část „kompenzačního cvičení“ Co si pod tím můžou lidi představit?

Jakákoliv práce a čas si na těle vybírá svou daň. Já se budu snažit odhalit a vysvětlit, co je na tělesné schránce klienta potřeba řešit a co by pro to mohl dělat. Další sféra je zaměřená na svalové partie a mobilitu, bez které se na surfu nebo surfskatu neobejdeme. Do kompenzace bezesporu spadá i kondiční svalová příprava - bylo by přeci super, kdyby vám při pádlování po prvních pár metrech neumírala ramena a na line up jste dosvištěli v pohodě a bez problémů.

Nedílnou součástí bude také skejtování. V okolí je několik super bazénů a rádiusů. Co bys poradil lidem co nikdy neskejtovali, a během toho týdne se chtěli naučit alepoň základy?

Hlavním blokem při prvních lekcích je vždy “hlava”. Ať už strach, nebo pud sebezáchovy - rozhodně to není špatně - důležité je vědět, že nikoho nikdy netlačíme do nesmyslů a “nehecujeme”. Se začátečníky půjdeme krok za krokem od postoje až po pumping a jízdu v bowlu nebo pump tracku. Radím hlavně zůstat trpělivý a nebát se občasného pádu - i na surfskatu platí “Safety first”:).

Tak uvidíme, jak to dopadne. Budeme se těšit :)
blog comments powered by Disqus