Jóga mi dává velkou vnitřní silu a stabilitu

Jóga mi dává velkou vnitřní silu a stabilitu

Vyzpovídali jsme naší lektorku jógy Irču Mižďochovou, která s námi připravuje pobyt na Srí Lance. Na co se nejvíce těší a co by si vzkázala lidem, kteří nad jógou a pobytem uvažují? Vše se dozvíte v našem rozhovoru.

Ahoj Irčo, hned na úvod se tě zeptám, co pro tebe jóga znamená? Je to cvičení, filozofie, duchovní cesta nebo životní styl?

Ahoj Zbyňku…jóga je pro mě všechno dohromady. Ásany, tj. pozice, jsou dobré pro zpevnění a flexibilitu těla a ta filozoficko-duchovní část je pro zpevnění a flexibilitu mysli. Jóga je už víc než 15 let součástí mého života, tedy životní styl, a vlastně ani nevím, jak bych mohla předávat něco, co sama nežiju.

Pamatuješ si na tvou první hodinu jógy? Vzpomeneš si, kde to bylo a co sis tenkrát říkala? 

Samozřejmě, že si pamatuju svoji první lekci, kdy jsem učila. Byl to záskok v pražském Energy studiu za jednoho učitele Astangy, který tam učil jógu asi 15 let a odskočil si na měsíc do Indie. Já jsem si v Energy zrovna dělala učitelský trénink, a protože jsem k tomu učiteli chodila, oslovili mě ze studia, jestli to nechci zkusit. Detaily si moc nepamatuju, ale byla jsem ráda, že jsem to přežila. Byla jsem dost nervózní.

Dokážeš popsat, co je pro tebe na józe přitahujícího?

Jóga mě chytla tak, že jsem se po praxi cítila úplně jinak než při jinem cvičení. Dává mi velkou vnitřní silu a stabilitu. Zároveň je to práce s myslí a rozvoj soucitu, což je pro všechny myslím užitečné.

 

Hledáš ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Jógu miluju, ale jsem člověk, který se potřebuje taky „vybít“ a hodně ráda běhám venku, i když třeba mrzne. To spojení pohybu v přírodě má zase jiné grady. Taky miluju vodu ve všech podobách.

Vnímáš, zdali se „změnil“ svět jógy, od té doby, co jsi začala vést své lekce?

Z mého pohledu se určitě změnil. Jóga je teď mainstream a lidi, teda hlavně muži, už se nebojí si na lekci zajít a říct to před svými kolegy v práci. Nicméně krása jógy je v tom, že je pro každého v každém věku.

Dokážeš říct, jaký význam má jóga pro dnešní společnost a generaci a proč by si jí měla lidem doporučit?

Ufff, to je hluboká filozofie. Z hlediska cvičení na podložce je jóga užitečná v tom, že se zaměřuje jak na sílu, tak na flexibilitu. Člověk se nakonec zklidní v závěrečném relaxu, což je dobré propojení dynamiky a klidu. Po józe se da jít taky na čaj nebo na vínko a potkávají se mezi sebou lidi, kteří by se normálně nepotkali.

Jóga taky podporuje jistou etiku chování a hlavně práci s myslí. Člověk se nenechá totiž tak lehce ovládat např. svými emocemi nebo náladami, ale i druhými lidmi. Jóga ukazuje, že každý jsme jedinečný a nemusíme se srovnávat s druhými. Prostě jsme plnohodnotní, protože jsme. Nic víc, nic míň. Nemusíme byt lepší, hubenější, silnější atd.. A to je v éře výkonu a srovnávání myslím pro každého dobrá zpráva.

Jóga je dnes stále více a více populární, myslíš že to sebou nese i nějaká negativa?

S jógou je to jako se vším ostatním, je důležité používat selský rozum. Nevěřit žádným dogmatům, že jen tato cesta je ta správná, nebo jen toto je možné. Prostě udržet si tu svoji vnitřní svobodu a pokud mi někdo něco říká, třeba i známý učitel, ale já cítím, že to se mnou nesouzní, tak si to uzpůsobit podle své momentální situace nebo jít od toho pryč.  

Nyní přejdeme k pobytu na Srí Lance, který v létě povedeš. Jak vnímáš spojení jógy a prostředí autentického jihu Srí Lanky?

Srí Lanka je nádherný a starodávný ostrov. Už v Rámájaně jako bájný ostrov Lanka sehrál důležitou roli při záchraně princezny Síty hrdinou Ramou. Takže ta historie, spolu se silou oceánu, sluníčkem, dobrým čerstvým jídlem je nádherné spojení a praktikovat jógu tam půjde samo.  

Jaké lekce na Srí Lance povedeš a proč jsi si vybrala právě tento typ jógy?

Určitě zkusíme několik dynamičtějších stylů, abysme rozproudili energii na celý den. Plánuju Astangu, Vinyasu, Strenght& Core jógu, tak aby si každý mohl zažít různé styly a třeba poznat něco nového. Pro zájemce bude možná i pranayama, tedy dechová cvičení a meditace.

A poslední otázka na závěr, co by si vzkázala lidem, kteří nad jógou a pobytem uvažují?

Všem bych ráda vzkázala, aby neváhali, nebáli se, zkusili třeba něco nového a šli do toho. Je to úžasná příležitost, jak v partě stejně naladěných lidí navštívit krásná místa, zajógovat si a zažít něco nového, na co budou určitě dlouho a rádi vzpomínat.

Děkuji a namasté!


Newsletter

   


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli