Blog

 
DENÍČEK DOMINIKÁNA 2017/I

10. 3. 2017

Šestnáctiletý Adam Gross napsal letošní první zápis z Dominikány, tentokráte především o surfu. Na fotkách je on, jeho máma Lenka a další jezdci prvního termínu. Blog rozhodně stojí za přečtení! Díky Adame!

Rád bych poznamenal něco o našem pobytu v Dominikánské republice. jak už víte z minulého deníku, tak o zábavu je 100 % postaráno. Jak spousta výletů, tak spoustu skvělých lidí, instruktorů a hlavně hromadu nových přátel a obzorů. V tomto ráji mají rádi hodně rumu, ale o tom ani psát nejde, to si musíte prožít sami. Když už jsem byl u těch výletů, tak musím říct že takovou pecku jsem nezažil. Kde jinde máte možnost skákat a klouzat se skrz 27 vodopádů, vidět velryby až z hrozivé blízkosti, šnorchlovat mezi korály na malým ostrůvku který máte sami pro sebe.

Ale jak dobře víte, tohle je SURF-TRIP, takže bych byl velice rád, kdybych se s váma mohl podělit o několik vět ohledně surfování. Musím říct že mi tento sport přirostl k srdci, když jsem byl menší pomalu jsem ani nevěděl že něco takového lze dělat, poté co jsem byl na jednou zájezdu ve Francii, už to šlo jak stádia v závislosti, je to jako droga, jednou zkusíte a už se toho nezbavíte. Surfing v Dominikáně je jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé jezdce, kteří tu najdou svoje choutky. Každý povrch má nějaký vliv na vlny, které chcete sjet, na naší pláži (Encuentro), je tak zvaný Reef, nebo-li, kamenitý povrch. Ale rozhodně se není čeho obávat, je to naprosto bezpečné. Začíná to krásnou písčitou pláží, která se déle do moře mění na kamenný povrch.

První týden mého pobytu byly vlny ukázkové, krásně jste viděli kde se nachází vrchol vlny (Peak) a kde je pravé a levé rameno vlny. No prostě ráj. Pro úplné začátečníky byla krásná pěna, kde se mohli zaučovat a měli k zapůjčení boty do vody, aby se vašim rozmazleným nožičkám nic nestalo, ale pravý serfař jezdí bez bot, aby cítil jak jeho prkno pracuje, jak pracuje vlna a sžije se s oceánem. O prkna se staraj, nemusíte se bát, že bude poškozené nebo ohrožovat vaše zdravý, v případě můžete měnit prkno třeba každých deset minut, pokud budete mít náladu.

Útulné zázemí se skvělými lidmi, teda spíše jsme si z nich dělali srandu, ale když vám nerozumí tak je to sranda ne? Poté co vstanete, se můžete jako línej člověk výýýýborně nasnídat a na 9 hodinu jet surfovat, a nebo jako profík vstát v 7 ráno a být natěšený na další krásný den (snídaně na pláži). Přijedete na pláž, pozdravíte místňáky, poradíte se o prkně, o následném počasí a vlnách co na vás ve vodě čekají. Vezmete surfboard, leash, navoskujete a jdete na to. Je dobré si leash zkontrolovat. Správně by měla být o stopu delší jak prkno. Když je delší tak můžete někoho zranit při pádu, a naopak když je kratší, tak můžete zranit samy sebe. Před vstupem do vody je dobré se zahřát a protáhnout, ale to vám taky ukážou, jestli to vy Pražáci neznáte (pouze vtip, nebrat vážně)

Pro začátečníky nemám moc co říct, jen to, že až se to naučíte, tak poznáte to, co sem budu následně psát, já osobně věřím, že na to má každý, kdo je odhodlaný a je to prostě pořádný týpek. Když pádlujeme na line up, tak nikdy nepočítejte s lehkou cestou, oceán po vás půjde, a nedovolí vám to, ale každý je někdy unavený, takže i oceán dostane slabou chvilku, a vy krásně proplujete až do zadního ráje ❤. Jen stačí mít trpělivost, a řídit se tím co vám říkají instruktoři. Nebát se zkoušet nové věci, jako je podplavání pod vlnou nebo otočení surfu, dobré k tomu se lépe dostat na line up.

Když sedíte v zádu, jste rádi že tam konečně jste, ale to není vše, vždy může přijít vlna, která vás smete zpět, takže je dobré dávat si pozor a koukat se do oceánu co na vás chystá. Pár rad, co pro vás mám, nebo spíše pár pravidel, kterých by jste se mohli držet. Tak začneme u sezení, na prkně v zádu vždy sedíme, pokud ležíme, ostatní si myslí že pojedete a při tom tam budete ležet jak trdla, ležení je povolené jen při přemísťování na line upu a dostáváme se k druhému takovému pravidlu, když jste víc jak 5 minut na jednou místě, tak je něco špatně, spíše s vámi je něco špatně, takže je dobré se pořád pohybovat, jakmile se zastavíte, tak vaše svaly vystydnou, a nejsou 100 % připraveni na výbušné pádlováni před vlnou.

Další je respektovat ostatní, jelikož jsme Češi, tak prosím, nedělejte bordel a nekřičte, nechte si to do baru na večer, tich je tam hromadu, vašimi povyky akorát rušíte ostatní. Dále je dobré dávat přednost tomu, kdo je blíž vrcholovému budu vlny, tak ten na ní má tzv. právo, má větší pravděpodobnost že ji sjede. Pro pokročilé, surf není o tom, že vlnu sjedete rovně dolu, až na pláž a tam někoho zabijete, je to o tom, jet vlnu buď doprava nebo doleva a jezdit nahoru a dolu.

Rada, která mě od Terky opravdu pomohla je, že se máte koukat tam kam jedete, nikdy ne pod sebe, a už vůbec ne za sebe. Tam kam se kouknete, tak tam pojedete, nohy přiměřeně od sebe, nabýt narovnaný ale pokrčený a nekoukat dolu. Po sjezdu vlny, se vždy vraťte okolo a ne tou samou cestou co jste jeli. Teď jen trénovat, poslouchat, dávat pozor a pořádně si to užívat, vážit si každé chvilky ne vodě, protože to je pro vás to prvé, je to to, co vás následně odpoutá od reality a pošle do jiného, lepšího světa ❤.zpět do blogu

blog comments powered by Disqus