News

 
O MMA S TRENÉREM LUKÁŠEM BLAŽKEM

30. 4. 2018

Poslední dobou se nám s rozhovory roztrhl boardbag. Ten dnešní je tak trochu specifický, protože se netýká ani lifestylu, ani surfingu. Tentokrát si Petr Skála pozval Lukáše Blažka, který trénuje MMA a GRAPPLING. 

A právě Lukáš je původcem myšlenky, organizátorem a hlavní tváří našeho nového projektu, který letos v listopadu proběhne na Bali.  

Ahoj Lukáši, prosím tě, představ se nám, odkud tě můžeme znát, kde tě můžeme potkat a co vlastně děláš?

Jmenuji se Lukáš Blažek, je mi 36 let a od šesti let se věnuji bojovým sportům. Vše začalo judem,  kde jsem skončil na republikové úrovni v 18-ti letech. Poté jsem se začal věnovat „tvrdším“ sportům (řečeno pro lajka, protože každý, kdo někdy dělal vrcholově judo, ví, že je to sakra tvrdý sport) jako je thajský box a následně se mi naskytla nejlepší možnost,  jak zkombinovat thajský box a zápasení v kimonu. Začal jsem totiž aktivně startovat v ruském bojovém stylu combat sambo, kde jsem byl reprezentantem ČR a stal jsem se vicemistrem světa v roce 2005 (turnaje v tomto bojovém stylu se nejvíce konají na Východě). S těmito zkušenostmi byl už jen malý krůček k MMA a grapplingu, jelikož stačí akorát svléci kimono a osvojit si více techniky, kdy není soupeře za co chytit. A to jsem se naučil celkem zdatně. Nyní trénuji v poděbradském kubu MMA PDY a věnuji se výchově a trénování zápasníků MMA a grapplingu. Stál jsem u zrodu stávajících hvězd českého MMA a některé z nich ještě stále trénuji a věřím že budu i nadále :-) .

Na Bali bude kemp, kde budeš trénovat MMA. Jak vlastně vznikla tato myšlenka?

S touto myšlenkou za mnou přišel kamarád se svou ženou, kteří byli na Bali s jógou, ale jelikož tam jeli jako pár a mužské straně cvičení jógy nestačilo, navštěvoval kamarád, jako správný příznivec MMA, v průběhu dovolené místní tréninky. Napadlo nás, proč toto nezkombinovat a nenabídnout to jako jedinečnou možnost tzv. dokonalé aktivní dovolené pro muže i ženy!

Proč jsi zvolil Bali, už jsi tam někdy byl?

Na Bali jsem nebyl, ale moc se tam těším a věřím, že to bude perfektní.

Já si jsem jistý tím, že si Bali opravdu zamiluješ. Ta atmosféra tě naprosto pohltí. Každopádně zpátky k MMA. Pro mne, jako pro lajka, je MMA sport, kterému absolutně nerozumím. Můžeš mi k tomu říct víc informací?

Dnes se dá říci, že se jedná o královskou disciplínu v bojových sportech, a to hlavně proto, že je nejkomplexnější. Z toho plyne i název MMA, což je zkratka mixed-martial-arts. V MMA můžete používat techniky z thajského boxu, zápasu, juda a např. jiujitsu. Zkrátka nikdy nebudeme umět vše a máme se pořád co učit. Zápasy v MMA se konají v osmihranné kleci (oktagonu), kde je vždy přítomen rozhodčí.

Myslíš, že bych to měl někdy vyzkoušet?

Pokud máš vztah k bojovým sportům a nevadí ti tělesný kontakt, tak určitě ano! V tréninku MMA si budeš osvojovat techniky různých sportů, takže to rozhodně není jednostranné. A navíc je to velice zábavný sport.

Další věc, která mě zajímá … proč se vlastně necháš dobrovolně mlátit? Já si pamatuju na několik fajtů, když jsem byl mladej a nikdy to pro mě nedopadlo dobře. Takže přemýšlím, jestli by pro mě tento druh sportu byl dobrou volbou?

Pokud se jedná o trénování MMA tak záleží, na jaké úrovni se tomu chceš věnovat. Můžeš ten sport dělat jako hobby, posilovat tím tělo, vůli a kardio. V tomhle případě ani nejsi moc „mlácen“ jak jsi říkal :-). V každém případě tempo si volíš ty sám. V případě, že si vybereš variantu, kdy chceš v tomhle sportu aktivně zápasit, musíš být připraven, že to bude bolet. V obou případech tě to ale musí bavit. Jak jsem říkal: “každý si volí svou cestu sám”.

Pokud se jedná o mě tak  cca. v 19-ti letech jsem začal zápasit plnokontaktně a zjistil jsem, že toto mne po sportovní stránce zcela naplňuje. Nejdříve jsem se musel naučit rány příjímat (a to dost dobře :-)) a potom rozdávat. Tenhle sport mě absolutně okouzlil a v případě, že jsem zápasil, byl jsem v podstatě štastný. U mě se tedy nejedná o to, že bych „byl mlácen“. Prostě mě to baví a vždy bavilo, a to bez ohledu na výsledek (samozřejmě jsem nikdy nechtěl prohrávat, ale i to se stalo). Nyní už aktivně nezápasím a předávám svoje zkušenosti těm, kteří mají zájem, a to bez ohledu na to, zda se jedná o profíky nebo amatéry. Samozřejmě i teď si musím na tréninku prověřit, zda jsem něco nezapomněl a rád přijímám výzvy, kdy můžu rozdat pár ran a přijmout pár „vitamínů“ do hlavy :-).  Ale jak jsem již říkal, moje cesta je nyní už trenérská a svoje naplnění získávám skrze úspěchy svých svěřenců…..

Vidím na tobě, že jsi perfekcionista, a že chceš mít všechno skvělé a super. Budu moc rád, když mi řekneš více o tvém MMA kempu na Bali. Kdo se na něj chystá, co od toho očekáváš?

Myslím, že náš kemp na Bali bude opravdu skvělý a moc se na to těším. Už teď vím o účastnících jak z řad aktivních zápasníků, tak i z řad opravdových hobby sportovců. Budu tedy muset přizpůsobovat tempo a techniky konkrétním účastníkům. Každopádně mi nevadí učit jak základy, tak pokročilé techniky. Nevadí mi na kempu obětovat více času, a to i mimo plán těm, kteří ode mě budou chtít získat maximum, protože to pro mě není „práce“, ale hlavně zábava. Budeme se věnovat také psychické přípravě, protože právě Bali a klid, který tam je, pro to  bude  perfektní.

Díky moc za tvůj čas a pokud máš ještě něco na srdci, tak sem s tim.

Nemám co dodat, moc se těším až vás všechny poznám. Mějte se krásně a těšte se na nás :-)!



blog comments powered by Disqus